Έναρξη Εργαστηρίων Γονέων

ΖΑΚΥΝΘΟΣ

ΤΗΛ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 6942073999

Α.Φ.Μ. 997467920

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

facebook:ΣτηρίΖω Ζακυνθός

www.stirizwzakynthos.gr

Ο  Όμιλος Εθελοντών Προσφοράς ΣτηρίΖω  στα πλαίσια των δράσεών του για την ευαισθητοποιήση του κοινωνικού συνόλου και την προστασία της παιδικής ηλικίας  ανακοινώνει την έναρξη των Εργαστηρίων Γονέων , βιωματικών εργαστηρίων με ψυχοκοινωνικό περιεχόμενο με στόχο κάθε γονέας μέσα απο την συμμετοχή του σε αυτό να κατανοήσει τις συμπεριφορές του παιδιού του , να βρεί τρόπους διαχείρησης θεμάτων της καθημερινότητας που αντιμετωπίζει δυσκολίες , να μάθει τον εαυτό του και να κάνει το παιδί του χαρούμενο και ευτυχισμένο . Ένα σύνολο απο καταξιώμενους κοινωνικους επιστήμονες , ψυχολόγους , κοινωνικούς λειτουργούς , λογοθεραπευτές , εργοθεραπευτές κ.α. Θα ενώσουν τις δυνάμεις τους για την επίτευξη αυτού του σκοπού .Η συμμετοχή είναι δωρεάν για κάθε γονιό , οι συναντήσεις είναι 2 φορές την εβδομάδα , μέρες και ώρες που θα καθοριστούν απο τον κάθε συλλόγο και τον ομιλό μας . Οι συμμετοχές των συλλόγων γονέων θα είναι περιορισμένες , κρινεται απαραίτητο οι ενδιαφερόμενοι σύλλογοι να δηλώσουν πρόθεση συμμετοχής  στο τηλέφωνο επικοινωνίας 6942073999 και στο email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Σαρακίνη Γεωργια

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ

chessΚάνε τη σωστή κίνηση

Ο Σκακιστικός Σύλλογος Ζακύνθου ξεκινά τη λειτουργία του για τη σχολική χρονιά 2021 – 2022 από το Σάββατο 23/10/2021.

Ανάλογα με την ηλικία και το επίπεδο των μαθητών θα υπάρχει διάκριση σε τμήματα νηπίων, εισαγωγής στο σκάκι, αρχαρίων, προχωρημένων.

Τα τμήματα θα είναι ολιγομελή και θα τηρείται το υγειονομικό πρωτόκολλο της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (αριθμός μαθητών και αποστάσεις, θερμομέτρηση, υποχρεωτική χρήση μάσκας από όλους, αερισμός αίθουσας, τακτική καθαριότητα κλπ.).

Τα παιδιά με το σκάκι αποκτούν αναλυτική σκέψη, μαθαίνουν να προγραμματίζουν και να «χτίζουν» στρατηγικές, καλούνται να πάρουν αποφάσεις. Η τακτική ενασχόληση με το εν λόγω άθλημα ενισχύει την αυτοπεποίθηση του παιδιού, κάτι που αναμφίβολα θα το ωφελήσει σε κάθε πτυχή της ζωής τους. Επιπλέον, έρευνες αποδεικνύουν ότι τα παιδιά που παίζουν σκάκι από μικρή ηλικία εξασκούν τρομερά τη μνήμη τους, ενώ βελτιώνουν τόσο την αυτοσυγκέντρωσή τους, όσο και την ακαδημαϊκή τους σταδιοδρομία.

Ο σύλλογος βρίσκεται στην πλαζ του ΕΟΤ(απέναντι από το ξενοδοχείο Diana).

Για εγγραφές και πληροφορίες τηλ. επικοινωνίας : 6955413908 (κ. Μαρκεσίνη)