Δύο λόγια για το σχολείο μας !

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ρίζας Ζακύνθου είναι ένα 10/θέσιο σχολείο στο κέντρο του νησιού της Ζακύνθου και βρίσκεται στο χωριό Σκουληκάδο, στα 12 χιλιόμετρα μακριά από την πόλη της Ζακύνθου.
zakynthos
Οι μαθητές προέρχονται από 4 διαφορετικά χωριά (Σκουληκάδο, Άγιος Δημήτριος, Καλλιθέα, Πηγαδάκια) και το συγκεκριμένο κτίριο εγκαινιάστηκε και λειτούργησε το 2007.

10/θέσιο οργανικά, φέτος λειτουργεί ως 9/θέσιο.

Η μετακίνηση των μαθητών γίνεται τόσο με ευθύνη των γονέων – κηδεμόνων τους, όσο και με λεωφορείο.

Απαρτίζεται κατά το σχολικό έτος 2021-2022 από 167 μαθητές και 22 εκπαιδευτικούς (δασκάλους, εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων, ψυχολόγο, ειδική παιδαγωγό).

school all

Διαθέτει 10 αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα – εστιατόριο για το ολοήμερο, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με αποδυτήρια, αίθουσα τμήματος ένταξης, γραφείο για το Σύλλογο Γονέων(λόγω διπλής πρόσβασης χρησιμοποιείται, στην παρούσα φάση, και σαν Covid room), γραφείο Διευθυντή, γραφείο Συλλόγου Διδασκόντων, αίθουσα Η/Υ με 10 σταθμούς εργασίας και αίθουσα βιβλιοθήκης, ενταγμένη στο δίκτυο σχολικών βιβλιοθηκών, (με περίπου 850 τίτλους και τον ανάλογο τεχνολογικό εξοπλισμό). Όλες οι αίθουσες διδασκαλίας και η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων έχουν βιντεοπροβολείς οροφής και άσπρους μαγνητικούς πίνακες μαρκοδόρου.

Ο προαύλιος χώρος είναι αρκετά μεγάλος και χωρίζεται σε εσωτερικό και εξωτερικό προαύλιο.

Το εξωτερικό είναι στρωμένο με άσφαλτο και διαθέτει χώρο με τέρματα ποδοσφαίρου - χειροσφαίρισης, 2 μεγάλες και 2 μικρές μπασκέτες, χώρο με φιλέ πετοσφαίρισης.  Γύρω γύρω υπάρχουν δέντρα, δάφνες και παγκάκια για τα παιδιά. Στο εσωτερικό προαύλιο υπάρχει ο χώρος του κυλικείου, το οποίο λειτουργεί στα πλαίσια του σχολικού συνεταιρισμού που ιδρύθηκε το 1996 στο παλιό σχολείο.  Τέλος στο χώρο του εσωτερικού προαυλίου έχουν σχεδιαστεί επιδαπέδια παιχνίδια, ζωγραφισμένα με πλαστικά χρώματα.