Εργαστήρια Δεξιοτήτων

εικόνα.png

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων αποτελούν καινοτόμο διδακτική και εκπαιδευτική δράση. Οι μαθητές/τριες συμμετέχουν σε 4 Θεματικούς κύκλους με τίτλους: Ζω Καλύτερα, Φροντίζω το Περιβάλλον, Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ, Δημιουργώ και Καινοτομώ. Ο καθένας από αυτούς περιλαμβάνει διαφορετικές και ενδιαφέρουσες υποενότητες.

Στόχος είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας δεξιοτήτων ζωής, μάθησης, τεχνολογίας κι επιστήμης.

Το πρόγραμμα εντάσσεται μέσα στο ωρολόγιο πρόγραμμα του Σχολείου και οι μαθητές/τριες εργάζονται στην τάξη χρησιμοποιώντας εκπαιδευτικό υλικό από το ΙΕΠ με τους εκπαιδευτικούς της τάξης.

Πατώντας τον παρακάτω τίτλο μπορείτε να δείτε το Σχέδιο δράσης για τα εργαστήρια του τρέχοντος σχολικού έτους:

Σχέδιο δράσης 3ου Δημοτικού Σχολείου Ρίζας 2021-2022

Σχέδιο δράσης 3ου Δημοτικού Σχολείου Ρίζας 2022-2023